Balaton - Dél címoldal
2014-01-03

Uniós ciklusforduló: 222 milliárd érkezett Somogyba

Egy balatonlellei cég kapta a 2007-2013-as uniós költségvetési ciklus utolsó támogatását a somogyi pályázók közül: december 30-án 182 millió forintot könyvelhetett el ipari szervertermekkel összefüggő kutatás-fejlesztésére. Az utolsó hónap támogatottjai közé tartozik még nyolc szociális szövetkezet, 15 milliós támogatásokból fejlesztik önellátást erősítő termék-előállításaikat. Somogy az egy lakosra elhozott Európa-pénzek tekintetében nem vallott szégyent, átlag fölött teljesített, ám mint az ország egyik legszegényebb megyéje nem lehet elégedett. Dél-Dunántúl gyengén szerepelt, 581 milliárdja nominálisan az utolsó helyre elég.

Jelképesen is értelmezhető üzenet a jövőre nézve: a Gazdaságfejlesztési Operatív Programból (GOP) érkeztek az utolsó uniós forintok Somogyba a napokban lezárult ciklusból. E területre arányaiban és közvetlenül kevés jutott. A balatonlellei NYKO Kft. piacorientált kutatásfejlesztése nyert, ipari szervertermek hűtését optimalizálják. A 182,5 milliós támogatás 70 százaléka a fejlesztésnek, a többi önerő. A cég tavaly 16 dolgozót foglalkoztatott, és egy évvel korábban 427 milliós árbevételt ért el. E pályázati döntés előtt, december közepén a Show-Haj Kft. kaposvári fodrászata nyert 7,1 milliót fejlesztésre. 

Mintegy 750 millió forintot osztottak ki a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) egyik ablakából. Ez a forrás korábban alaposan befűtött Somogynak: hárommilliárdos naperőműpark-csomag füstölt el a semmibe egy szokatlan döntéssorozat után. Most más a helyzet: létező és virágzó cégek kaptak támogatást a megújuló energiaforrásokat használó helyi hő- és hűtési igények kielégítésére. A Biogáz Fejlesztő Kft. nulla külső energiaigényű cukorgyártásra, hálózatra termelő biogáz tisztításra nyert 503 millió forintot decemberben. A siófoki kórház 150 milliót, a berzencei Szeretet otthon 18 milliót, a Büntetés-végrehajtási Szervezet igali központja 35 milliót kapott napelemes rendszerre, míg az 1. MCM Kft. 15 milliót költ ugyanerre. A siófoki Geotech-Group Kft. fotovoltaikus kiserőmű telepít 23 milliós támogatással. Babócsán és Balatonfenyvesen egyéni vállalkozó telepít napelemet, míg a balatonfenyvesi Paprika Csárda is zöldül: ötmilliót költ a napenergia felhasználására. 

A ciklus utolsó hónapja azonban az önfenntartást célzó szociális szövetkezeteknek is kedvezett: Somogyból nyolcan pályáztak eredményesen. Alsóbogáton kisüzemi savanyítót létesítenek hátrányos helyzetűek foglalkoztatásával. Balatonberény fafeldolgozó szövetkezete lakókörnyezeti és közterületi zöldkörnyezet-gondozásra írt pályázatot. Kaposmérőben a Septum Urbanus nyert a gazdaság fejlesztésére. A Karádi körben szövetkezet hátrányos helyzetű munkavállalók képzését és foglalkoztatását tűzte célul. Sántoson is 15 milliót nyertek, a somogyvámosi Zöldvámos szövetkezet a gazdaságfejlesztési programját a helyi turisztikai potenciál kihasználásával fűzte össze. Vésén az Építőipari szövetkezet az utak és házak fejlődéséért kíván dolgozni. Zákányban a Főnix 2012 szövetkezet Kezünkben a sorsunk címmel pályázott. 

Mintegy 300 millió forintot kaptak ivóvízminőség-javító pályázatok: Balatonőszödön a vízkiviteli művel korszerűsítik 108 millióból, a balatonszéplaki felszíni tisztítómű biztonságos vízellátására költenek 89 milliót, és szintén a siófoki DRV az üzemirányítási rendszer építi ki 105 millióért. A szennyvízágazatban ugyanerre 131 milliós támogatást nyertek. A vállalati folyamatmenedzsment pályázaton a kaposújlaki MM Kft. 7,3 millió, a Fino-Food Trader Kft. kazsoki telephellyel 6,6 millió, a FINO-TEJ Szövetkezet 10 millió forintot nyert.

Régiós összevetésben 581 milliárd forint szerénykedik Dél-Dunántúl mellett, míg a legerősebb Közép-Magyarország 1340 milliárdot, Észak- és Dél-Alföld 1310, illetve 1308 milliárdot hozott el. Nyugat-Dunántúlé 782, Észak-Magyarországé 770, Közép-Dunántúlé 715 milliárd forint uniós támogatás lett. Országosan a legtöbb támogatást, mintegy 2554 milliárd forintot közlekedésfejlesztési pályázatok nyerték, ezt követi a humánfejlesztés 1811 milliárddal, de jelentős összeget kaptak környezetfejlesztési és gazdaságfejlesztési projektek is. Somogyban az arányok eltérnek az országos átlagtól, megyénkben a legtöbb támogatás a humánfejlesztési (58 milliárd) pályázatokra érkezett, sőt a közlekedésfejlesztést (44 milliárd) megelőzi a környezetfejlesztés is (57 milliárd). Megyei összevetésben megállapítható, hogy gazdaságfejlesztésre a legtöbb támogatást Csongrádban (117 milliárd) és Borsod-Abaúj-Zemplénben (107 milliárd) ítéltek meg. Somogy (34 milliárd) jóval az átlag (56 milliárd) alatti támogatást tudhat magáénak e tématerületen. 

Somogy: 222 milliárd értékű támogatott döntés 

Év végi állapot szerint a 8209 milliárd forintos, hazai és uniós forrásokat tartalmazó fejlesztési kalapból 222 milliárd forintnyi támogatott döntéssel rendelkezett Somogy. A leszerződött összeg 208 milliárdos, a kifizetett 123 milliárdos volt a ciklus pályázati lehetőségének a lezárásakor. Őszig 681 ezer forintos egy lakosra jutó támogatással Somogy az átlag (663 ezer) fölött teljesített. A napokban elkezdődött az új költségvetési időszak, aminek a stratégiáit ezekben a hetekben-hónapokban írják-egyeztetik a megyék. A dél-dunántúli régióban 2499 eredményes pályázattal kell a jövő év végéig elszámolni.


forrás : ( Sonline )

2024. szeptember 17. Zsófia
Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek Szombat Vasárnap
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Webdesign
ÁSZF | Impresszum