Balaton - Dél címoldal
2014-02-04

Petíció a mézért, akácvédő háborúba keveredtünk az unióval

Aláírásgyűjtés indult azért, hogy a fehér akác méze és a fájából készült erdészeti termékek legyenek hungarikumok. Legalább 100 ezer elektronikus aláírást szeretnének öszegyűjteni a szervezők.

A Föld akácállományainak mintegy fele őshazájában, Észak-Amerikában található, a másik felének nagy része a sikeres honosításnak köszönhetően viszont Európában, mégpedig túlnyomóan a Kárpát-medencében – derült ki a felhívásból. Ismert: Glattfelder Béla fideszes Európa parlamenti-képviselő az akác üldözésének abbahagyására szólított fel Brüsszelben néhány hete a mézről szóló irányelvtervezet plenáris vitájában. A politikus elfogadhatatlannak tart minden olyan uniós és magyar törekvést, mely az akác fafajok telepítését akadályozza, azok hatósági üldözéséhez vezet vagy kiirtásukat célozza. Most az interneten terjesztik a petíciót, melyben azt kezdeményezik: az akác legyen hungarikum. S a belőle készült élelmiszeripari és erdészeti termékek kerüljenek be a Magyar Nemzeti Értéktárba, illetve a Hungarikumok jegyzékébe. 

– A felhívást már megkaptam, s egyetértek vele – közölte kérdésünkre hétfőn Nagy Csaba, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület somogyi tanácsadója. A szakember szerint nagy felháborodást váltott ki az akáctelepítést korlátozó felvetés, így érthető, hogy a méhészek fontosnak tartják a határozott lépéseket az ügyben. Az akác sok mindenre használható: hasznos tüzelőnek, a gyenge adottságú térségekben megköti a homokot, a méhészek számára döntő jelentősége van. – Ha kiirtanák az akácfát vagy korlátozásnák a telepítését, akkor mivel fűtene sok ember? – vetette fel Petrus Lajos, a Kaposvár és Térsége Méhészeti Egyesület vezetője. – Talán tölggyel? Ha az akác veszélybe kerül, akkor a méz is, s ez pedig az országban 15-20 ezer család életét teheti tönkre.

A felhívás egyebek mellett kitér rá: hazánk erdőterületeinek közel egynegyede akácos, s ezzel mind a fásított területeken, mind azokon kívül hazánk leggyakoribb fafaja. Az akácnak a tartósítást vagy vegyszerekkel való telítést nem igénylő faanyaga a mérsékelt övi fafajok között a legidőtállóbb a kültéri beépítéseknél. Ezért az akácból elbontva sem lesz méreganyagokkal telített veszélyes hulladék. Nagy Csaba az akácméz jelentőségére utalva jelezte: eladása a méhészek bevételeinek 40-60 százalékát adja. Nyomatékosan felhívta a figyelmet: ha ezen a téren bármilyen súlyos korlátozás életbe lépne, úgy méhészkedéssel foglalkozó családok jelentős része rövid időn belül munkanélküli segélyért kilincselhetne. Somogyban csaknem 1200-1300 család él méztermelésből. 

– Összejön a 100 ezer aláírás, ebben biztos vagyok – hangsúlyozta Bíró Márton kaposvári méhész, aki szerint nem szabad, hogy Brüsszel bármiféle módon korlátozza az akáccal kapcsolatos előírásokat. Kiemelte: az akácfák fontosságát nem csupán a méhészek emlegetik, elég ha csak az elsivatagosodás veszélyeire utaló szakmai előrejelzéseire gondolunk.


forrás : ( Sonline )

2024. szeptember 17. Zsófia
Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek Szombat Vasárnap
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Webdesign
ÁSZF | Impresszum